Soczewki kontaktowe

Alternatywą dla okularów korekcyjnych są soczewki kontaktowe, których popularność na całym świecie stale rośnie. Soczewki kontaktowe zapewniają najbardziej fizjologiczne widzenie, zbliżone do widzenia u osób bez wady wzroku. Soczewki powinien dobierać lekarz okulista lub optometrysta. Jeżeli są prawidłowo dobrane i użytkowane zapewniają komfort i dobre widzenie w sytuacjach, gdy okulary mogą przeszkadzać (sport, obowiązki domowe, konieczność noszenia okularów przeciwsłonecznych).

Oferta naszego gabinetu w Poznaniu:

1. Soczewki miękkie

do korekcji krótkozwroczności, nadzwroczności, astygmatyzmu oraz prezbiopii. Największą ich zaletą jest to, że zapewniają nam uczucie komfortu. Do soczewek tego typu można przyzwyczaić się bardzo szybko.

Oferujemy:

a) soczewki jednodniowe i miesięczne,

b) soczewki sferyczne, toryczne oraz multifokalne,

c) soczewki silikonowo- hydrożelowe, cechujące się dużą przepuszczalnością dla tlenu,

d) roczne soczewki hydrożelowe,

W naszym salonie aplikujemy miedzy innymi nowoczesne soczewki Medivue o wysokiej przepuszczalności dla powietrza i optymalnym nawilżeniu – dostępne tylko w wybranych gabinetach okulistycznych. Dobór soczewek miękkich składa się dwóch lub trzech wizyt (soczewki toryczne) oraz kompletu soczewek próbnych. Na pierwszej wizycie określa się wadę wzroku pacjenta, stan przedniego odcinka oka pacjenta i wyklucza się przeciwwskazania do noszenia soczewek. Następnie wybiera się soczewkę próbną i aplikuje się ją, przeprowadzając uprzednio naukę zakładania. Po krótkim czasie adaptacji zostaje przeprowadzona ocena dopasowania oraz tolerancji soczewek kontaktowych. Po nauce ściągania i higieny, pacjent dostaje komplet soczewek próbnych do wypróbowania w codziennym użyciu. Dopasowanie zostaje zakończone kontrolą po okresie próbnym

2. Soczewki multifokalne (“soczewki do czytania”)

przeznaczone dla osób, którym pogorszył się wzrok przy patrzeniu z bliska i muszą wspomagać się dodatkową parą okularów np. przy czytaniu. Soczewki te ze względu na różne konstrukcje optyczne wymagają szczególnie precyzyjnego dobrania mocy.

Dobór soczewek multifokalnych w ogólności jest podobny, jak w przypadku soczewek miękkich torycznych i sferycznych, proces doboru jest jednak dłuższy i najczęściej wymaga kilkukrotnych korekcji i zmian soczewek. Należy być więc przygotowanym, że dopasowanie to może trwać kilka wizyt,a przystosowanie się do tego typu korekcji może zając kilka tygodni.

3. Soczewki stabilnokształtne (twarde, sztywne lub RGP)

zalecane są osobom, które noszą soczewki przez cały dzień, ze względu na doskonałą optykę oraz tlenoprzepuszczalność. Im więcej tlenu – tym nasze oczy są zdrowsze!

Zapewniją dobre i stabilne widzenie nawet w bardzo skomplikowanych wadach, dlatego stosowane są w przypadku nieregularności rogówki, których nie można skorygować soczewkami miękkimi (wysoka nadwzroczność, krótkozwroczność, wysoki astygmatyzm oraz stożek rogówki). Aplikujemy soczewki firmy Hecht oraz Swisslens.

Na pierwszej wizycie określa się wadę wzroku pacjenta, stan przedniego odcinka oka pacjenta i wyklucza się przeciwwskazania do noszenia soczewek. Wykonuje się pomiar kształtu i krzywizny rogówki przy pomocy topografu-keratografu firmy Oculus, po czym aplikuje się i ocenia diagnostyczną soczewkę stabilnokształtną. Po krótkim okresie adaptacji dokonuje się pomiaru refrakcji. Ostatecznie zamawia się soczewkę docelową, którą aplikuje się na kolejnej wizycie. Pacjent zostaje przeszkolony w zakresie manipulacji soczewkami i ich higieny

4. Soczewki miniskleralne

Soczewki miniskleralne stanowią alternatywę dla tradycyjnych soczewek twardych. Dedykowane są dla osób z nieregularnościami rogówki (np. stożek rogówki) oraz z dużym astygmatyzmem. Stosuje się je w korekcji m.in.: wszelkich nierówności powierzchni rogówki (w tym stożka rogówki) , wysokich wad refrakcji, wysokiego lub nieregularnego astygmatyzmu. Soczewki te zapewniają wysoki komfort noszenia oraz bardzo dobrą jakość widzenia.

Na pierwszej wizycie określa się wadę wzroku pacjenta, stan przedniego odcinka oka pacjenta i wyklucza się przeciwwskazania do noszenia soczewek. Wykonuje się pomiar kształtu i krzywizny rogówki przy pomocy topografu-keratografu firmy Oculus, po czym aplikuje się i ocenia diagnostyczną soczewkę miniskleralną. Po krótkim okresie adaptacji dokonuje się pomiaru refrakcji. Ostatecznie zamawia się soczewkę docelową, którą aplikuje się na kolejnej wizycie. Pacjent zostaje przeszkolony w zakresie manipulacji soczewkami i ich higieny

5. Soczewki hybrydowe

Soczewki hybrydowe w centrum zbudowane są z materiału gazoprzepuszczalnego zapewniającego bardzo dobrą optykę, połączonego z materiałem silikonowo-hydrożelowym, który podwyższa komfort noszenia i stabilizuje soczewkę.

Polecane osobą :

– z wysokim astygmatyzmem

-deformacjami rogówki po zabiegach lub z innych przyczyn

– z stożkiem rogówki (niektóre przypadki)

– z zaburzeniami widzenia o zmierzchu

Aplikujemy soczewki EyeBrid (AirFlex).

Dopasowanie soczewek hybrydowych jest analogiczne, jak w przypadku soczewek stabilnokształtnych oraz miniskleralnych.

6. Soczewki kosmetyczne i protetyczne

Aplikujemy kolorowe soczewki dla osób, które chciałyby zmienić kolor swojej tęczówki – szeroka gama kolorów pozwoli na osiągnięcie oczekiwanego efektu. Ponadto wykorzystujemy soczewki protetyczne, które są stosowane przy tzw. “białej źrenicy”, zmętnieniach rogówki i innych uszkodzeniach odcinka przedniego oka, aby osiągnąć kosmetyczny dobry efekt.

7. Płyny i akcesoria do pielęgnacji soczewek

Oferujemy płyny do pielęgnacji soczewek kontaktowych miękkich – zarówno systemy konwencjonalne i oksydacyjne, dla osób z dużą wrażliwością oczu.

Poświęcamy pacjentowi na naukę tyle czasu, ile indywidualnie go potrzebuje, by poczuł pełną samodzielność i pewność. Zapewniamy serdeczną atmosferę i fachową pomoc. Każdemu pacjentowi korzystającemu z naszych usług oferujemy w ramach wizyty komplet soczewek próbnych (dotyczy soczewek miękkich jednodniowych oraz miesięcznych).