Terapia widzenia

Rehabilitacja wzroku w Poznaniu

Terapia widzenia w Optolens Poznań​ to indywidualny, nadzorowany przez specjalistę program ćwiczeń wzrokowych, mających na celu usprawnienie, rehabilitację i rozwój procesu widzenia. Narodziła się w Stanach Zjednoczonych, gdzie cieszy się ogromną popularnością. Skuteczność terapii widzenia została potwierdzona w przypadkach:

zaburzenia ruchów oczu,

zaburzeń widzenia obuocznego,

zeza (tropii),

niedowidzenia (amblyopii),

zaburzeń akomodacji,

wystąpienia deficytów w następstwie urazów mózgu.

Terapia widzenia​ dedykowana jest dzieciom, jak i osobom dorosłym, u których występują:

epizody podwójnego widzenia,

uciekanie oka,

zamykanie lub zasłanianie jednego oka,

zamazywanie obrazu przy obserwacji przedmiotów z bliska i daleka,

szybkie zmęczenie przy czytaniu,

bóle głowy/bóle oczu,

słaba koordynacja oko-ręka,

nastawcze ustawienie głowy,

brak widzenia przestrzennego,

omijanie linijek tekstu/wyrazów podczas czytania,

problemy z czytaniem i koncentracją,

zaburzenia równowagi i motoryki ciała,

zaburzenia układu wzrokowego po urazach, udarach.

Zapraszamy do Optolens Poznań. Terapia widzenia może Ci pomóc jeśli męczy Cię praca przy komputerze, albo ciągłe przerzucanie wzroku z daleka na odległości bliskie i z powrotem – odpowiednio dobrane ćwiczenia pomogą zmniejszyć dolegliwości. Jeśli zdiagnozowano u Ciebie niedowidzenie, albo czujesz, że jedno oko jest dużo słabsze niż drugie, odpowiednie ćwiczenia mogą poprawić ostrość wzroku.

Terapia widzenia u dzieci
Jeśli Twoje dziecko ma zeza, lub w wyniku urazu czy choroby pojawił się zez, terapia widzenia stanowi alternatywę dla operacji.

Dzieci chętnie przychodzą na zajęcia, ponieważ terapia często ma formę zabawy.

Przygotowanie do terapii
Zanim nastąpi dobór ćwiczeń wzrokowych należy mieć pewność, że u pacjenta poddanego terapii przeprowadzono pełne badanie okulistyczne i badanie optometryczne. Program ćwiczeń wzrokowych jest bezpośrednio oparty na wynikach tych badań. Kluczowymi parametrami do rozpoznania problemów z widzeniem, poza nieskorygowaną wadą wzroku, są:
– akomodacja, czyli zdolność do zmiany mocy układu wzrokowego, która pozwala na ostre widzenie w całym zakresie, tj od przedmiotów dalekich, po te znajdujące się bardzo blisko; nieprawidłowe jej działanie to stany takie jak niesprawna akomodacja, niedostateczna akomodacja, czy nadmierna akomodacja
– konwergencja, czyli zdolność do ustawienia oczu w danej pozycji, zbieżnej przy patrzeniu na przedmioty bliskie; zaburzenia w tym obszarze charakteryzują się dużą męczliwością oczu lub rozdwajaniem obrazu; rozpoznaje się stany takie jak nadmierna lub niedostateczna konwergencja, albo nadmierna lub niedostateczna konwergencja.

Program ćwiczeń wzrokowych jest bezpośrednio oparty na wynikach tych badań.