Uciekanie oka
Pierwsze pół roku życia dziecka to czas, w którym bacznie powinniśmy przyglądać się jego oczom: jeśli zauważymy, że jedno oko ucieka i maluch ma kłopoty z równoległym ustawieniem oczu podczas patrzenia na wprost, w grę może wchodzić zez. Wczesna diagnostyka oraz interwencja okulistyczna pomogą uporać się z problemem, który zostawiony sam sobie narasta. Uciekanie oka nasila się, oko robi się leniwe i może nawet dojść do zaburzeń widzenia przestrzennego.
Uciekanie oka to także problem natury estetycznej: dziecko może mieć kłopoty z adaptacją w środowisku rówieśniczym w przedszkolu czy szkole. Nie bez znaczenie pozostaje fakt, że zaburzenie widzenia przestrzennego znacznie utrudnia naukę czytania i pisania a także skutkuje kłopotami z koordynacją ruchową. Także wiele ciekawych zawodów jest niedostępnych dla osób, które mają problemy ze stereopsją (pilot, strażak, zawodowy kierowca).
Bardzo istotny jest fakt, że uciekanie oka może być objawem nowotworu oka zwanego siatkówczakiem. Dlatego nie wolno tłumaczyć sobie, że to „tylko” zez i , że dziecko z niego wyrośnie (skądinąd to nieprawda – zez się leczy, z zeza się nie wyrasta).
Ucieknie oka korygowane jest przy pomocy okularów, obturacji (zasłanianie oka prowadzącego) a czasem potrzebna jest też interwencja chirurgiczna.
Okulista, optometrysta, ortoptysta
Osobom nie mającym problemów z uciekaniem oka, dwojeniem w polu widzenia i zaburzeniami stereopsji trudno wyobrazić sobie jak postrzegają świat ludzie z takimi zaburzeniami. Sformułowanie, że świat wydaje się płaski nie każdemu przemawia do wyobraźni. Z drugiej strony, jeśli zaburzenia takie pojawiają się u małych dzieci, mogą sobie one ich w ogóle nie uświadamiać, bo wydaje im się, tak właśnie widzi się „normalnie”.
Dlatego tak ważne są badania profilaktyczne, przesiewowe oraz zwracanie się do okulisty zawsze, kiedy coś budzi niepokój rodziców. Jeśli badania wykażą nieprawidłowości, obok okulisty korzystać będziemy z pomocy optometrysty, który dobierze okulary oraz ortoptysty – rehabilitanta układu wzrokowego.
Zez i uciekające oko u dorosłych
Problemy z uciekaniem oka mogą pojawić się także u osób dorosłych. Przemęczenie, nagły wstrząs emocjonalny czy uraz neurologiczny mogą objawiać się właśnie w taki sposób. To częsty skutek udarów i mechanicznych urazów mózgu (zez porażenny). Zdarza się, że trudno ustalić przyczynę nagle pojawiającego się uciekania oka. Bez względu jednak na przyczynę, jeżeli oko zaczyna uciekać u kogoś, kto ma wykształcone widzenie obuoczne, naturalną reakcją jest zasłanianie chorego oka. Dlaczego? Ponieważ doświadcza się uciążliwego dwojenia w polu widzenie, którego nie sposób zlikwidować w inny sposób.
Jedynym wyjściem jest wizyta u okulisty i ewentualna dalsza diagnostyka u lekarzy innych specjalności. Specjaliści są podzieleni co do skuteczności i obturacji u osób dorosłych. Za to coraz częściej mówi się, że pomocne w leczeniu leniwego oka i uciekającego oka mogą być gry komputerowe.
Jedne częściowo wykorzystują właśnie obturację (gra się z zasłoniętym jednym okiem), drugie, bazując na różnych poziomach kontrastu między barwami oraz okularach stereoskopowych, pomagają i rozruszać uciekające leniwe oko, i utrzymać ostrość widzenia w oku prowadzącym.