Terapia zaburzeń widzenia obuocznego dla dzieci i dorosłych
Nie rozumiesz dlaczego znajomi koniecznie chcą pójść na film w wersji 3D, bo nie widzisz różnicy miedzy ta wersją, a zwykłą – dwuwymiarową? To znaczy – widzisz, ale jedynie w cenie biletu. A oni wciąż mówią o jakichś niesamowitych efektach… Nie lubisz prowadzić samochodu po zmroku, bo odległości między przedmiotami wydają ci się zaburzone, a połowa świata „znika”? Możliwe, że przyczyną są zaburzenia widzenia obuocznego czyli kiepska współpraca obu gałek ocznych. Często objawia się ona u dzieci, ale manifestuje się w taki sposób, że w ogóle nie zdajemy sobie sprawy, że kłopoty malucha mają cokolwiek wspólnego z oczami.
Nieswoiste objawy zaburzeń widzenia obuocznego
Dlaczego? Po pierwsze i najważniejsze dlatego, że dziecko nie ma skali porównawczej: widzi jak widzi i nie ma pojęcia, że mogłoby inaczej. Nawet jeśli nosi okulary i ma zdiagnozowaną wadę wzroku, nie oznacza to jeszcze, że widzenie obuoczne jest prawidłowe. Co powinno nam dać do myślenia? Kiedy dziecko skarży się na bóle głowy, nudności, zasypia przy czytaniu albo po pracy przy komputerze, ma problemy z koordynacją ciała, nauką czytania i pisania, ciągle sięga ręką do oka i je trze.
Oczywiście mogą to być objawy wielu innych zaburzeń i dysfunkcji, ale jeśli przeprowadziliśmy już stosowną diagnostykę, a problem nie znika, warto udać się na badanie u optometrysty. Badanie, a właściwie cały szereg badań, które pomogą ustalić czy dziecko nie ma zaburzeń widzenia obuocznego w tym zaburzeń widzenia obwodowego. Te ostatnie odpowiedzialne są także za przywołaną wyżej niechęć do jazdy samochodem po zmroku. Podczas zwykłego badania okulistycznego nie dowiemy się, czy gałki oczne dobrze ze sobą współpracują. Podczas badania widzenia obuocznego – tak.
Bez ćwiczeń ani rusz
I dzieci, i dorośli bardzo dużo czasu spędzają na oglądaniu telewizji, pracy z komputerem, tabletem czy smartfonem. Widzenie obuoczne gwarantuje szybkie i skuteczne rozwiązywanie zadań domowych. Terminowe przeczytanie lektury. Radość z gdy w piłkę – bo nie ma się „dziurawych rąk” i problemów z koordynacją oko-ręka. Wdrożenie odpowiednich ćwiczeń pomaga usprawnić widzenie u dorosłych i dzieci borykających się z zaburzeniami widzenia obuocznego.
Dobrze dobrany zestaw ćwiczeń usprawniających widzenie pomaga obu gałkom ocznym podjąć na tyle efektywną współpracę, że możemy szybciej czytać, oczy się nie męczą zbyt szybko, a stereopsja czyli widzenie w 3D staje się i naszym udziałem. Terapia zaburzeń widzenia obuocznego dobierana jest indywidualnie do każdego pacjenta. Specjalista stara się, aby ćwiczenia nie były monotonne i nudne – to ważne zwłaszcza w przypadku dzieci, które nie chcą współpracować. Co istotne, sama korekcja wady wzroku okularami czy soczewkami kontaktowymi nie wpłynie na polepszenie się współpracy obu gałek ocznych. Zaburzenia widzenia obuocznego i obwodowego zawsze wymagają ćwiczeń, bo nie ma innego sposobu „zmuszenia” gałek ocznych do wydajnej współpracy.
Kiedy oczy podejmą ze sobą współpracę, komfort życia bardzo się poprawia. Nauczymy się stabilnie utrzymać ostrość wzroku, oczy się tak szybko nie będą się męczyć, praca przestanie być zniechęcająca. Poprawie widzenia towarzyszyć będzie poprawa koncentracji, co skutkuje skróceniem czasu niezbędnego na wykonanie kolejnych zadań i powrotem życia na właściwe koleiny: odzyskuje się czas na odpoczynek i przyjemności (może dziś pójdziecie na film w 3D…?).