Bóle głowy, bóle oczu
Obydwa rodzaje bólu równocześnie? Najczęściej kojarzymy je z migrenowymi napadami. Często bóle oczu oraz światłowstręt pojawiają się zanim na dobre rozboli głowa. Migrena jednak nie wymaga diagnostyki okulistycznej. Tymczasem bóle głowy i oczu pojawiają się także w przebiegu wad wzroku albo chorób oka. Bywa, że je bagatelizujemy i problem pozostaje nierozwiązany lub zdiagnozowany zbyt późno. U dzieci wieku szkolnym te dwa objawy wiążące się z niepowodzeniami w nauce powinny skłonić do wizyty u okulisty. Oko dziecka ma znaczne możliwości akomodacji i dziecko długo może nie komunikować rodzicom, że źle widzi, ale możliwe, że w ten sposób manifestuje się rozwijająca się dalekowzroczność albo krótkowzroczność.
Aby uzyskać optymalną ostrość widzenia dziecko mruży i trze oczy, często zasłania albo przymyka jedno oko – robi wszystko, żeby wyostrzyć obraz. Im dłużej trwają takie praktyki, tym częściej pojawiają się bóle głowy i oczu. Jeszcze kłopotliwszą dolegliwością jest astygmatyzm. W przypadku tej wady wzroku korekcja okularowa musi być wyjątkowo precyzyjna, gdyż zaburzenia ostrości oraz lekkie przechylenie obrazu mogą prowadzić nie tylko do bólów ale i do zawrotów głowy. Jeśli dziecko noszące już okulary („plusy” bądź „minusy”) wciąż uskarża się na bóle głowy i oczu, warto sprawdzić czy dalekowzroczności bądź krótkowzroczności nie towarzyszy właśnie astygmatyzm.
Bóle i zawroty głowy, bóle gałek ocznych – możliwe przyczyny
Bóle głowy i oczu pojawić się mogą kiedy cierpimy na różnowzroczność – czyli w każdym oku mamy inną wadę. Jeśli dodatkowo jedno oko jest leniwe i drugie próbuje przejąć jego rolę, bóle głowy mogą być naprawdę uciążliwe. Pobudzenie do pracy leniwego oka oraz przywrócenie widzenia trójwymiarowego gwarantuje ich ustąpienie. Ważne jest żeby leniwe oko albo uciekające oko jak najszybciej zmusić do pracy, gdyż zaburzenia widzenia mogą się utrwalić.
Kłopotem mogą być także źle dobrane okulary: o za niskiej lub za wysokiej mocy, bez cylindrów (czyli nieuwzględniające istnienia astygmatyzmu) a także źle traktowane soczewki kontaktowe, np. zbyt długo noszone w stosunku do zalecanego czasu użytkowania. Im większe kłopoty z prawidłowym widzeniem, tym większy wysiłek oka, żeby wyostrzyć obraz. Wysiłek ten prowadzi do bólu gałek ocznych, głowy, zawrotów głowy oraz problemów z równowagą.
Ból oczu pojawia się także w przebiegu stanów zapalnych oraz uszkodzeń gałki ocznej i nerwu wzrokowego. W ten sposób manifestuje się m.in. zapalenie spojówki, nagły atak jaskry czy zapalenie nerwu wzrokowego. O ile zapalenie spojówki łatwo poddaje się leczeniu – jest przypadłością częstą i raczej nikogo z nas nie ominie, o tyle dwa pozostałe schorzenia wymagają precyzyjnej diagnostyki oraz specjalistycznego postępowania terapeutycznego.
Zapalenie nerwu wzrokowego może być chorobą samoistną albo jednym z objawów stwardnienia rozsianego. Z kolei jaskra najczęściej diagnozowana jest przy okazji badań profilaktycznych. Dlatego warto wiedzieć, że jeśli przypadki jaskry pojawiały się w rodzinie, trzeba być pod stałą kontrolą okulistyczną.
Ciało obce w oku
Ból oka spowodowany może być też obecnością ciała obcego w oku. Jeśli znajduje się ono na spojówce lub w ogóle na zewnętrznej błonie śluzowej, łatwo usunąć je ze łzami. Jeśli jednak umiejscowiło się w rogówce, konieczna może być interwencja chirurgiczna. Ciało obce w oku powoduje nasilenie się bólu podczas mrugania i poruszania gałką oczną.