Okulista Poznań

Okulista to lekarz, którego zwykle odwiedzamy z chwilą, gdy nasz wzrok zaczyna szwankować. To niewłaściwa praktyka, gdyż zdecydowanej większości problemów, z jakimi się zgłaszamy można by uniknąć, wykonując wcześniej kontrolne badanie okulistyczne. Jak wygląda standardowa wizyta okulistyczna i czego możemy się po niej spodziewać? Czym kierować się przy wyborze salonu okulistycznego?

Przebieg standardowej wizyty okulistycznej

Pierwsza i podstawowa czynność to wywiad z pacjentem. W trakcie jego trwania zostaniemy zapytani o ogólny stan zdrowia: przebyte i obecne choroby, przyjmowane lekarstwa, pobyt w szpitalu. Możemy też zostać poproszeni o odpowiedzi na pytania dotyczące tego, czy ktokolwiek z naszej rodziny miał problemy ze wzrokiem: nosił okulary, posiadał wady wrodzone wzorku lub cierpiał na schorzenia aparatu widzenia.

Okulista może nas też zapytać o nasz styl pracy i życia, aktywność fizyczną (jej rodzaj) oraz czy ulegliśmy ostatnio jakiemuś wypadkowi lub kontuzji, gdzie oko mogło zostać lekko uszkodzone. Kolejny etap obejmuje szereg badań mających na celu ocenę stanu i kondycji naszego wzroku. Jeśli na ich podstawie zostanie zdiagnozowana wada, lekarz wskaże sposoby jej leczenia. Nieco inaczej przebiega wizyta u okulisty dziecięcego.

W ich przypadku stosuje się specjalne krople oraz wykorzystuje różnego rodzaju przedmioty i rysunki. Na wizytę przychodzimy bez makijażu. Powinno się również zdjąć soczewki – także te, które mają za zadanie zmienić naszą tęczówkę.

Jakie badania oczu wykonuje okulista?

W przypadku osoby dorosłej okulista wykorzystuje różnego rodzaju nowoczesną aparaturę, która pozwala przyjrzeć się oku z różnych perspektyw. Wykonywane testy wzroku mają na celu ocenę: ostrości widzenia, pola widzenia oraz dna oka.

W trakcie badań sprawdzane jest również ciśnienie oka. Wyniki pozwalają zdiagnozować wadę lub chorobę narządu wzroku bądź też ocenić stan aparatu widzenia w cukrzycy lub schorzeniach neurologicznych. W przypadku badania okulistycznego dzieci wykorzystuje się różnego rodzaju przedmioty, tablice z literami, cyframi oraz obrazkami.

W przypadku niemowląt badane są: ustawienie gałek ocznych, dno oka, reakcje na światło i sposób wodzenia za przedmiotami. W trakcie badania pacjentom – zarówno dorosłym, jak i dzieciom – podawane są specjalne krople, które mogą powodować problemy z ostrością widzenia nawet przez kilka godzin.

Badanie ostrości wzroku poprzedzone badaniem autorefraktometrem (komputerowe badanie wzroku)

Jako pierwsze standardowo wykonywane badanie wzroku jest ocena jego ostrości. W tym celu nowoczesne gabinety okulistyczne często posiłkują się badaniem komputerowym. Wbrew nazwie nie wykorzystuje się tutaj tradycyjnego komputera.

Okulista posługuje się specjalistycznym urządzeniem działającym na podczerwień o nazwie autorefraktometr. Badanie jest całkowicie bezbolesne i trwa kilka sekund. W czasie jego trwania pacjent jest proszony o spoglądanie przez otwory najpierw jednym, później drugim okiem na znajdujący się określonej odległości przedmiot.

Udział komputera w tym badaniu ogranicza się jedynie do przeliczenia otrzymanych informacji. Drugi etap badania ostrości widzenia polega na odczytywaniu przez pacjenta cyfr, obrazków lub liter umieszczonych na tzw. tablicach Snellena. Badany ma za zadanie odczytać widoczne znaki najpierw jednym, a potem drugim okiem. Następnie zaś przy użyciu szkieł testowych.

Badanie przedniego odcinka oka

Przy postawieniu prawidłowej diagnozy okulistycznej wykonywane jest również badanie przedniego odcinka oka. Pierwszy etap badania to ocena wyglądu powiek i spojówek. Drugi to analiza przedniego odcinka oka przy użyciu lampy szczelinowej.

W ten sposób diagnozuje się m.in. kataraktę, uszkodzenia rogówki, a także zwyrodnienie plamki ocznej czy odklejenie siatkówki. W trakcie badania uzyskuje się obraz struktur przedniego odcinka oka. Lekarz może dzięki temu ocenić stan: spojówek, rogówek, tęczówek, soczewek i przedniej komory oka.

Przy użyciu gonioskopu okulista może dodatkowo przyjrzeć się kątowi komory przedniej oka, a używając specjalnej soczewki także ciału szklistemu. Ten typ badania pozwala wykryć we wczesnym etapie: jaskrę, zaćmę, zapalenie spojówek.

Badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego

Ciśnienie w gałce ocznej to badanie, które pozwala wyeliminować jaskrę. To właśnie ona zazwyczaj wywołuje podwyższenie ciśnienia. Zignorowana lub zbyt późno wykryta może doprowadzić nawet do utraty wzroku. Badanie to należy wykonywać regularnie u osób po 40 roku życia, które są najbardziej narażone na występowanie jaskry.

Jak wygląda badanie ciśnienia w oku? Pomiarów dokonuje się przy pomocy tonometru. To urządzenie z podwójnym pryzmatem o średnicy 3,06 mm. Przy jego użyciu spłaszcza się powierzchnię rogówki, która wcześniej zostaje znieczulona kroplami. Dodatkowo film łzowy barwi się na niebiesko przy użyciu roztworu fluorescencyjnego.

W niektórych gabinetach badanie to wykonuje się tonometrami bezdotykowymi, które wykorzystują silnie sprzężone powietrze. Wtedy pacjentowi nie podaje się znieczulenia. Warto przy tym wspomnieć, że tonometria jawi się nie tylko, jako badanie podstawowe w czasie wizyty kontrolnej. Wykonywana jest ona także po zabiegach przeprowadzanych na gałce ocznej.

Badanie dna oka – najczęściej po zakropleniu

W trakcie wizyty kontrolnej standardowo wykonywane jest również badanie dna oka. Przed jego wykonaniem pacjentowi podawane są krople rozszerzające źrenice wpływające tym samym na precyzję obrazu.

Ze względu na ich długie działanie(około 3 godzin) warto pamiętać, by nie przyjeżdżać na badanie samochodem. Najlepiej udać się na nie z osobą towarzyszącą, a kiedy jest mocno słoneczny dzień – mieć przy sobie okulary przeciwsłoneczne. Krople te pogarszają widzenie, a także powodują przejściową ostrą reakcję na promienie słoneczne.

Po podaniu kropli i zaczekaniu do momentu, gdy zaczną działać, okulista rozpoczyna badanie. Używa do tego celu oftalmoskopu czyli specjalistycznego powiększającego szkła zaopatrzonego w źródło światła. Jako badanie uzupełniające obecnie często zaleca się badanie OCT, które pomaga w rozpoznaniu i monitorowaniu jaskry i wielu chorób siatkówki np. AMD

Nasi okuliści

Aby wizyta oraz badanie u okulisty przebiegły prawidłowo i zostały wykonane kompleksowo, warto wybrać dobry gabinet. Przykładem takiej wzorcowej placówki jest OPTOLENS w Poznaniu.

Zatrudniamy specjalistów, którzy nie tylko diagnozują, ale również monitorują wykryte schorzenia. Nasi lekarze to doświadczeni specjaliści, którzy mają do swojej dyspozycji nowoczesną aparaturę pozwalającą na wykonanie precyzyjnych pomiarów, zdjęć czy skanów. Nasz zespół tworzą: specjalista chorób oczu Katarzyna Jędrzejczak okulista dziecięcy lek. med. Magdalena Owczarek specjalista chorób oczu okulista-chirurg Krzysztof Waliszewski.

UMÓW WIZYTĘ W GABINECIE

SPRAWDŹ NASZ SKLEP INTERNETOWY Z SOCZEWKAMI KONTAKTOWYMI

SKLEP >