Szybkie zmęczenie oczu przy czytaniu

Codzienne warunki pracy większości z nas sprawiają, że nasze oczy szybko się męczą. Praca biurowa przy monitorze komputera, w klimatyzowanym pomieszczeniu, często wietrzonym jedynie okazjonalnie i pozbawionym obecności roślin za to niepozbawionym kurzu sprawia, że śluzówka oka wysycha i zaczyna się buntować. Pieczenie, swędzenie, uczucie piasku pod powiekami to tylko początek. Potem pojawia się szybkie męczenie oczu przy czytaniu i wykonywaniu wszelkich czynności wymagających skupienia wzroku. Te same dolegliwości dotykają dzieci i młodzież. Ich tryb życia znacząco się zmienił w ostatnich latach.

Stała obecność gadżetów elektronicznych w codziennym życiu sprawia, że oczy po prostu nie mają kiedy odpocząć; od aktywności szkolnej dzieci przechodzą wprost przed monitory komputerów, tabletów, smartfonów. Emitowane non stop niebieskie światło męczy oczy ale także niekorzystnie wpływa na pracę mózgu, powodując kłopoty z zasypianiem i efektywnym snem.

Zmęczenie oczu jako manifestacja wady wzroku

Jeśli przy czytaniu oczy meczą się zbyt szybko, może to być dowód na rozwijającą się wadę wzroku. W wieku młodzieńczym często bywa to dalekowzroczność, którą diagnozuje się zbyt późno. Wysokie zdolności akomodacyjne oczu sprawiają, że dziecko nie kojarzy kłopotów z czytaniem albo pisaniem z wadą wzroku. Nie lubi czytać, bo oko się męczy i nie szuka odpowiedzi na pytanie dlaczego tak się dzieje.

Bacznie obserwujący potomka rodzice powinni więc w porę interweniować: jeśli problemy nie są związane z dysleksją, nie są też objawem lenistwa, warto udać się do okulisty. Obok dalekowzroczności bądź krótkowzroczności (ta jest szybciej diagnozowana) szybkie męczenie oczu przy czytaniu może dawać także astygmatyzm – to kłopot z uzyskaniem zadowalającej ostrości widzenia przy jednoczesnym lekkim przechyle widzianego obrazu.

Warto pamiętać, że w ogóle jeśli czytamy zbyt długo i w kiepskim oświetleniu, nasze oczy będą się męczyć. Dlatego trzeba od czasu do czasu – podobnie jak podczas pracy przy komputerze – odrywać wzrok od tekstu, patrzyć w dal albo na zieleń za oknem. Tekst powinien być oświetlony łagodnym rozproszonym światłem. Oczy meczą się przy czytaniu także wtedy, kiedy mamy źle dobrane okulary lub soczewki kontaktowe.

Dlatego warto poddawać się okresowym badaniom okulistycznym i zawsze mieć na nosie okulary stosowne do wady wzroku. Im człowiek starszy, tym zdolności akomodacyjne oka są mniejsze. Obok istniejącej wady wzroku może pojawić się tzw. starczowzroczność czyli właśnie kłopoty z czytaniem z bliska.

Zapalenie spojówek

Szybkie męczenie się oczu przy czytaniu może wskazywać na stan zapalny spojówek. Oczy nie tylko pieką, swędzą, szczypią i bolą, ale też bardzo łzawią, co powoduje rozmywanie się obrazu i silne zmęczenie gałek ocznych. Często towarzyszy tym objawom światłowstręt. Niestety nie ma innej drogi poradzenia sobie ze stanem zapalnym niż leczenie. Po kilku dniach wszystko powinno wrócić do normy.

Warto jednak pamiętać, że osoby pracujące w warunkach opisanych na początku artykułu mają skłonność do częstszego zapadania na zapalenie spojówek. Podobnie jak dzieci, które trą oczy brudnymi rękami.

Jeśli nasze oczy szybko się męczą warto nauczyć się wykonywać specjalne ćwiczenia przynoszące im ulgę. Zawsze warto też oczy nawilżać kroplami (tzw. sztuczne łzy) albo solą fizjologiczną, a w słoneczne dni mieć na nosie okulary przeciwsłoneczne z dobrym filtrem.